Niezbędne narzędzia do stolarstwa

Wiele osób na początku swojej drogi ze stolarstwem zastanawia się nad tym, ile pieniędzy będzie kosztować ich nowe hobby. Często po przeczytaniu kilku artykułów związanych z tym tematem rezygnują, myśląc, że to wszystko jest po prostu za drogie. Wiele z nich wymienia jednak narzędzia, które nie są przydatne dla osób początkujących, a często nawet dla osób zaawansowanych. W tym artykule zobaczysz jakie narzędzia naprawdę są niezbędne na początku twojej podróży z majsterkowaniem w drewnie.

1. Wiertarko-wkrętarka

W pewnym momencie praktycznie w każdym projekcie stolarskim trzeba wywiercić dziurę. Najłatwiejszym sposobem na poradzenie sobie z tym problemem jest bezprzewodowa wiertarka. Dzięki niej można wywiercić dziurę w każdym miejscu bez plątającego się kabla i źródła prądu. Ponadto taki zakup starcza na bardzo długo i przydaje się również do zwykłych prac domowych. Jest ona także bardzo funkcjonalna, gdyż można nią wkręcać i wykręcać śruby oraz wiercić otwory o różnej wielkości, w różnego rodzaju materiałach.

2. Pilarka

Uprawiając stolarstwo, często trzeba przycinać różne materiały, jak choćby deski, sklejki, płyty, listwy itp. Niezbędnym do tego narzędziem jest piła. Ogólnie w stolarstwie spotkać można różnego rodzaju piły: piłę ręczną, wyrzynarkę, pilarkę tarczową, piłę stołową, piłę taśmową itd. Piłą, która poradzi sobie z większością domowych projektów, jest wyrzynarka. Posiada ona silnik, co sprawia, że jest solidnym narzędziem, którego w stolarstwie używa się bardzo często. Jest ona bardzo użyteczna, jeśli chodzi o cięcia w różnych kształtach, w tym np. kształtów wygiętych. W przypadku cięć prostych można dokupić prowadnicę. W dodatku posiada ona wymienne, małe i tanie ostrza, dzięki czemu można je zmieniać i ciąć różnego rodzaju materiały.

3. Śrubki

Na praktycznie każdym etapie majsterkowania trzeba połączyć jakieś dwie części materiałów. Najlepsze do tego są oczywiście śrubki. Są ich setki, mają różne kształty, różny rozmiar i różne zastosowanie. Najlepiej zakupić kilka rodzajów śrubek do różnych materiałów, by w razie potrzeby zawsze mieć je pod ręką.

4. Szlifierka

Kolejnym niezwykle przydatnym narzędziem jest szlifierka.  Nie można przecież stworzyć stołu z surowego drewna, z którego wychodzą drzazgi. Każde drewno trzeba wyszlifować i wypolerować. Dla początkujących majsterkowiczów najlepszą szlifierką będzie zwykła ręczna szlifierka. Jest ona mała i lekka, co czyni ją bardzo poręczną i ułatwia pracę. Można dokupować do niej różne końcówki, materiały ścierne lub materiały służące do polerowania, dzięki czemu jest ona bardzo uniwersalna i przydatna w każdym warsztacie.

5. Kątownik

Kątownik jest nieodzownym narzędziem każdego stolarza. Dzięki niemu można równo wyrysować dany kształt oraz zaznaczyć odpowiedni kąt. Bez dokładnego oznaczenia odpowiednich wymiarów żaden projekt się nie powiedzie.

6. Narzędzia podstawowe.

Narzędzia podstawowe to takie, bez których nie może się obyć żaden majsterkowicz. Większość z nas ma już je w swoim domu. Są to: śrubokręt, młotek, miarka i miękki ołówek. Przeznaczenia tych przedmiotów nie trzeba szerzej przedstawiać, gdyż używa się ich codziennie w zwykłych pracach domowych.

7. Środki zabezpieczające i farby

Przydatne okażą się także specjalne preparaty zabezpieczające drewno, a także lakiery, impregnaty i farby. Trzeba przy tym pamiętać, aby przed zabezpieczeniem drewna pozbyć się z niego kurzu i żywicy oraz zagruntować powierzchnię.