Jak zacząć przygodę ze stolarstwem?

Każdy z nas potrzebuje odrobiny czasu dla siebie, odskoczni od pracy, szkoły i codzienności. To właśnie sprawia, że ludzie szukają odpowiedniego dla siebie hobby. Jednym z nich może być stolarstwo . Wielu ludziom wydaje się, że jest ono zbyt trudne, narzędzia stolarskie są za drogie, a w domu jest na to za mało miejsca. Dlatego też poniżej znajduje się kilka rad odnośnie tego, w jaki sposób można rozpocząć przygodę z tym rzemiosłem.

Miejsce

Po pierwsze – znajdź sobie miejsce, gdzie będziesz mógł pracować nad swoimi projektami. Przestrzeń twojego warsztatu powinna być uzależniona od projektów, jakich chcesz się podjąć. Im bardziej zaawansowane projekty, tym więcej miejsca potrzebujesz. Na początek może być to nieduży pokój. Ważne jest również to, aby warsztat wyposażony był w stół warsztatowy, który będzie twoim miejscem pracy.

Narzędzia

Drugim bardzo ważnym aspektem są narzędzia. Na początku twojej przygody ze stolarstwem wystarczą zwykłe, podstawowe narzędzia, takie jak: pilarka, wiertarko-wkrętarka, szlifierka, miarka oraz środki zabezpieczające drewno, np. impregnaty czy farby.  Ich zakup nie musi stanowić dużego wydatku, choć należy pamiętać, że dobre jakościowo sprzęty starczą na długi czas, a wiele z nich przyda się także przy zwyczajnych pracach domowych.

Praktyka

Po trzecie – praktyka czyni mistrza. Twórz zatem własne projekty. Jeśli nie bardzo wiesz, jak się do tego zabrać, możesz obejrzeć filmiki typu DIY dla początkujących na YouTube. Warto także przeczytać parę poradników dotyczących stolarstwa, zwłaszcza wtedy, gdy nigdy nie używałeś narzędzi stolarskich i nie wiesz, od czego zacząć. Pamiętaj, że wszystko przychodzi z czasem. Stolarstwa najlepiej uczyć się w praktyce, więc najlepszym sposobem na poprawę swoich umiejętności jest tworzenie coraz większej ilości skomplikowanych projektów. Można także wybrać się kurs zawodowy, który przyucza do zawodu stolarza. Wykwalifikowana kadra na pewno nauczy cię wiedzy teoretycznej, a następnie tego, jak wykorzystać ją w praktyce. Nie można zapomnieć również o tym, że po kursie można podjąć pracę w pracowniach meblarskich, stolarskich czy renowacyjnych.

Materiały

Oczywiście powinieneś też mieć dostęp do materiałów, na których chciałbyś się skupić, pracując przy swoich projektach. Najlepiej wyszukać w Internecie, gdzie w twojej okolicy znajdują się składy drewna, w których można kupić materiały. Surowiec można nabyć także w sklepach budowlanych, tartakach, a nawet sklepach online.

Bezpieczeństwo

Przy pracy stolarskiej należy również pamiętać o bezpieczeństwie. Jak wiadomo, przy obróbce drewna w powietrzu unoszą się pyły, kurz itp. Z tego powodu pomieszczenie, w którym planujemy założyć swój warsztat, musi mieć dobrą wentylację, a podczas cięcia drewna najlepiej stosować odkurzacze, które będą od razu zbierać pył i resztki materiałów. Trzeba także pamiętać o okularach ochronnych, które uchronią od podrażnienia oczu lub dostania się do nich różnego rodzaju odpadków z ciętych materiałów. Należy również zachować szczególną ostrożność przy używaniu piły i nie nosić rozpuszczonych włosów i szerokiej odzieży, gdy z nią pracujemy. To zminimalizuje ryzyko wkręcenia.