Czym są kosztorysy inwestorskie ?

Budowa domu to nic innego jak inwestycja w nieruchomości. Czasami naszym celem jest wybudowanie domu, by móc go później wynająć. Niezależnie od tego, z jakich powodów planujemy takie przedsięwzięcie, należy dobrze się do niego przygotować. Musimy najpierw zebrać odpowiednie zasoby w postaci gotówki. Przed złożeniem wniosku o pożyczkę powinieneś wiedzieć, jakiej kwoty potrzebujesz. Jednym z kluczowych elementów planowania budynku są zatem kosztorysy inwestorskie .
W branży budowlanej spotykamy się kilkoma rodzajami kosztorysów. Przede wszystkim sporządzany jest osobny kosztorys dla każdego obiektu zawartego w budynku i dla każdej instalacji. Wynika to z faktu, że każdą część pracy może wykonać inny zespół profesjonalistów.

W kosztorysie inwestorskim dokonuje się wyceny robót budowlanych jeszcze przed ich rozpoczęciem. Dzięki temu inwestor może ocenić, jakiej kwoty potrzebuje i o jakiej wysokości kredyt powinien się ubiegać. Kosztorys taki składa się z następujących informacji:
• Jakie prace i w jakiej kolejności należy wykonać,
• liczba godzin potrzebnych na wykonanie poszczególnych prac,
• wykaz sprzętu
• lista materiałów budowlanych

Podstawą takiego kosztorysu jest projekt wykonawczy, specyfikacja techniczna oraz średnie ceny jednostkowe za wykonanie poszczególnych robót i ceny materiałów. Dzięki pracy nad takim dokumentem mamy możliwość porównania oferty różnych wykonawców, co skutkuje tym, że będziemy lepiej przygotowani do ewentualnych negocjacji.

 

Możesz również polubić…