Kiedy zastosować tynk żywiczny? Oto sprawdzona lista zastosowań.

Nowoczesny tynk żywiczny to zwykle kompozycja dwóch składników, które mieszane są już po zakupie, czyli przez wykonawcę. Masa tynkarska powstaje na skutek zmieszania ze sobą spoiwa i barwionego kruszywa. W związku z tym, że obydwa składniki są najczęściej sprzedawane w idealnych proporcjach, tynk osiąga odpowiednią konsystencję i gęstość bez konieczności dobierania składników i eksperymentowania.

Jak nakładać tynk żywiczny?

Tynki żywiczne przeznaczone są najczęściej do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Mają one strukturę cienkowarstwową i — co ważne — mogą być łączone z kompleksowymi systemami ociepleń. Żywiczne masy tynkarskie charakteryzują się bardzo dużą wytrzymałością i trwałością, wobec czego mogą być stosowane w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Większość ogólnodostępnych mas tynkarskich (żywicznych) jest przeznaczona do nakładania ręcznego.

Zastosowanie tynku żywicznego

Jak widać, zastosowanie tynków żywicznych jest bardzo szerokie. Oto kilka przykładów rozwiązań, w których bardzo często korzysta się z żywicznych warstw tynkarskich.

Pomieszczenia o dużym natężeniu ruchu. Tynk żywiczny wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością, wobec czego jest odporny na przecieranie. W związku z tym stosuje się go m.in. do wykończenia elewacji klatek schodowych, ciągów komunikacyjnych, korytarzy itd.

Elementy architektoniczne, które są w szczególny sposób narażone na oddziaływanie wiatru i światła słonecznego, w tym różnego rodzaju cokoły, kolumny, gzymsy i inne konstrukcje o charakterze dekoracyjnym.

Obiekty tzw. użyteczności publicznej, czyli szkoły, placówki oświatowe, przedszkola, niektóre budynki mieszkalne (zwłaszcza w obrębie przestrzeni wspólnych), przestrzeń przeznaczona na funkcjonowanie służby zdrowia itd.

Gdzie można kłaść tynki żywiczne?

Zaletą tynków żywicznych jest możliwość ich stosowania na różnego rodzaju podłożach. Warstwę tynkarską można nałożyć na powierzchnie betonowe, cementowe, a nawet na cementowo-wapienne. Sprawdzi się ona również na powłokach malarskich wyprodukowanych na podstawie tworzyw sztucznych (np. farb lateksowych). Ważne jest, aby przed nałożeniem warstwy tynkarskiej zabezpieczyć podłoże za pomocą odpowiedniego gruntu. Jeśli podłoże charakteryzuje się bardzo dużą chłonnością, można do tego celu wykorzystać specjalne, dedykowane dla takich rozwiązań powłoki ochronne.

Uwaga! Zdecydowana większość tynków żywicznych bardzo źle znosi długotrwałe oddziaływanie wody opadowej. Dlatego nie powinno stosować się ich w miejscach, które są narażone na ciągłe opady deszczu bądź śniegu.

Reasumując, tynk żywiczny to wyjątkowa w swoim rodzaju zaprawa, która chroni, gwarantuje ładny wygląd i świetnie sprawdza się w miejscach o dużym natężeniu ruchu. Co więcej, żywiczna masa tynkarska tworzy na powierzchni ścian i elewacji powierzchnię o ciekawej fakturze.

Możesz również polubić…