Najciekawsze muzea w Krakowie.

Krakowskie muzea godne polecenia

Kraków to jedno z najstarszych polskich miast. Posiada długą i bardzo ciekawą historię. Możemy ją podziwiać spacerując ulicami tego urokliwego miasta jak również odwiedzając liczne muzea, które się w nim znajdują. Oto kilka najsłynniejszych , a zarazem najistotniejszych, które warto odwiedzić będąc w stolicy małopolski. Najciekawsze muzea w Krakowie przyciągają rzesze turystów nie tylko z kraju, ale z całego świata – dowiedz się więcej  agatka-krakow.pl .

Najsłynniejsze krakowskie muzea

Jednym z najbardziej znanych tego rodzaju obiektów jest Muzeum Narodowe w Krakowie. Powstało ono w 1879 roku i na chwilę obecną posiada jeden ogromny gmach oraz dziesięć oddziałów. Co takiego możemy zobaczyć w muzeum? Otóż w obiekcie znajdują się na stałe takie wystawy jak: galeria ,, Broń i Barwa w Polsce”, galeria Rzemiosła Artystycznego oraz galeria Sztuki Polskiej XX wieku. Muzeum znajduje się przy alei 3 Maja 1.

 

Od 2010 roku działa ukryte muzeum Krakowa tzw. ,, Podziemie Rynku”. Zastanawiasz się zapewne gdzie się znajduje? Ten turystyczny szlak prezentujący historię Krakowa znajduje się pod sukiennicami. Jest to nowoczesny obiekt posiadający interaktywne mapy i różnego rodzaju gadżety, które zaciekawią nie tylko dorosłych, ale także młodsze pokolenie. Można zobaczyć tam jak wyglądało dawne codzienne życie krakowian, jak kształtował się handel. Obejrzymy tak także fragmenty bruku dawnych krakowskich uliczek oraz największą bryłę ołowiu ważącą aż 693 kg. Muzeum posiada dużą wystawę monet pochodzących z XVI wieku. Aby odwiedzić obiekt należy udać się pod adres Rynek Główny 1.

 

W Krakowskie Muzeum Farmacji poznamy całą historię polskiego aptekarstwa. Powstało ono w latach 40 XX wieku. Możemy tutaj zobaczyć np.: przyrządy dawnych aptekarzy, przedmioty i meble pochodzące z aptek klasztornych, naukowy zbiór roślin leczniczych. Ponadto dowiemy się czym dawniej leczona przeróżne dolegliwości. Obiekt ten mieści się przy rynku głównym, a dokładnie na ulicy Floriańskiej 25.

W stolicy małopolski znajduje się również Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK. Jest to dość nowe muzeum, gdyż powstało w 2010 roku. Możemy w nim zaobserwować jak rozwijała się sztuka nowoczesna oraz dowiemy się jaki jest sens jej tworzenia. Obiekt mieści się przy ulicy Lipowej 4.

Muzeum Józefa Mehoffera to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego. Powstało dzięki wnukowi malarza (okres Młodej Polski), który przekazał władzom Muzeum Narodowego obrazy, japońskie drzeworyty, meble oraz bibliotekę, które należały do jego dziadka. Najsłynniejsze prace wybitnego małopolskiego malarza, które możemy obejrzeć w murach muzeum to m.in.: ,m dziwny ogród” oraz replika witrażu ,, wiara, nadzieja, miłość”.

Dom Jana Matejki to obiekt, który będąc w Krakowie koniecznie należy zobaczyć. Jest to kolejna z filii Muzeum Narodowego, w której możemy zobaczyć liczne pamiątki po artyście ( około 6000 eksponatów). Znajdują się tutaj m.in.: rękodzieła, listy, fotografie, malowidła oraz książki należące do artysty. Dom Jana Matejki mieści się przy ulicy Floriańskiej 14.

Możesz również polubić…