Styl nowojorski w aranżacji wnętrz: nowoczesność i loftowy charakter

Styl Nowojorski w Aranżacji Wnętrz: Nowoczesność i Loftowy Charakter

Nowojorski styl aranżacji wnętrz zyskuje coraz większą popularność za granicą. Charakteryzuje się on nowoczesnymi rozwiązaniami, łatwością i minimalistycznym podejściem do projektowania. W artykule prezentujemy najważniejsze aspekty stylu nowojorskiego w aranżacji wnętrz.

1. Historia stylu nowojorskiego
Styl nowojorski powstał w XIX wieku w Nowym Jorku. Kiedyś była to aranżacja tradycyjnych mieszkań, które z czasem przekształciły się w industrialne loftowe przestrzenie. Ciężkie meble drewniane i klasyczne elementy dekoracyjne ustąpiły miejsca lekkim i minimalistycznym rozwiązaniom.

1. Charakterystyczne elementy stylu nowojorskiego
Styl nowojorski w aranżacji wnętrz kojarzy się z surowością, industrialnym urokiem i funkcjonalnością. Wnętrze może być urządzone np. z wykorzystaniem surowych cegieł lub rur i elementów stalowych w postaci konstrukcji podtrzymującej dach. Charakterystycznym dodatkiem są też oryginalne lampy, przemysłowe elementy dekoracyjne, minimalistyczne meble oraz dodatki w postaci starych map lub plakatów.

1. Paleta kolorów
Styl nowojorski w aranżacji wnętrz kojarzy się z przede wszystkim z kolorami surowymi: szarościami, beżami i czernią, ale również chłodnymi barwami: granatowym i błękitem czy też jasnymi, pastelowymi odcieniami.

1. Minimalizm i funkcjonalność
Nowojorski styl w aranżacji wnętrz odznacza się prostotą form i wagi funkcjonalności. Meble muszą być wygodne i praktyczne, łatwe w utrzymaniu czystości oraz doskonale dopasowane do przestrzeni. Pomijany jest przesyt dodatków i ozdób, ważne są za to przestrzenie negatywne i fakt, że wnętrze pozostaje otwarte, przewiewne i wyraźnie zarysowane.

1. Aranżacja wnętrz w stylu nowojorskim
Aranżacja wnętrz w stylu nowojorskim zawsze powinna zacząć się od koncepcji przestrzennej i funkcjonalnej. Mieszkanie powinno być podzielone na funkcjonalne strefy: w części dziennego wypoczynku zlokalizowany jest salon z wygodnymi kanapami i krzesłami, a strefy kuchni i jadalni dostosowane są do potrzeb mieszkańców. Wnętrza w stylu nowojorskim nie muszą kojarzyć się z sielankowym wypoczynkiem, zważywszy na ich industrialny charakter, czy też murowane, surowe elewacje. Tym samym, w takim wnętrzu możemy stworzyć przestrzeń do pracy lub odpoczynku, z wykorzystaniem z modernistycznej architektury lub przełamać surowy character, przez zastosowanie stylowego zielonego kaktusa czy dodatku żartej lampy.

Wnętrza w stylu nowojorskim to idealna propozycja dla osób stawiających na nowoczesność, minimalizm i prostotę. Pozwalają także na wykorzystanie pozostawionej do nas przez naszych przodków zabytkowej, miejskiej architektury i designu. Kolorystyka,meble i dodatki muszą wpasować się w charakterystyczny dla stylu kontekst industrialnej architektury, co tworzy niepowtarzalny klimat i charakter przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy z jimny.org.pl

Możesz również polubić…