Jakie maszyny wykorzystuje się do profesjonalnej obróbki drewna?

Obróbka drewna to skomplikowany i złożony proces, który wymaga użycia wielu maszyn tartacznych służących do cięcia, obcinania, obrzynania czy ozdabiania materiałów z tego surowca. Dlatego tartaki i zakłady zajmujące się przetwórstwem drewna i budowaniem konstrukcji drewnianych muszą być wyposażone w bezpieczne oraz wytrzymałe maszyny do profesjonalnej obróbki drewna. Opisujemy kilka przykładów takich urządzeń.

Pilarki, piły, wielopiły. Tego używa się w obróbce drewna!

Kategoria „maszyn do obróbki drewna” jest bardzo szeroka. Jednym z najbardziej popularnych i znanych urządzeń tego typu są pilarki oraz piły tarczowe, które służą do precyzyjnego cięcia i przecinania drzewa oraz płyt drewnianych pod wieloma kątami. W tartakach stosuje się też wielopiły do drewna, których działanie opiera się na pracy kilku ostrzy.

Bardzo praktycznymi urządzeniami są też obrzynarki, za pomocą których można docinać deski na pożądaną szerokość, by potem taki element wykorzystywać do budowy większych konstrukcji drewnianych. U producentów profesjonalnych maszyn do obróbki drewna kupisz również formatówki do drewna, czyli taki model pilarek tarczowych, który pozwoli ci na precyzyjne przycinanie desek, kantówek czy listew. Innym rodzajem pił są klockarki do palet, czyli piły do cięcia wsporników i przygotowania dokładnie dociętego materiału na palety. Z kolei do wyrzynania desek z oflisów idealnie nadają się maszyny zwane oflisiarkami.

Nie tylko cięcie, ale też precyzyjne kształtowanie, oddzielanie i ozdabianie

Ale pilarki, wielopiły i piły stanowią tylko część asortymentu przeznaczonego do obróbki drewna. Zanim drewno właściwe zostanie poddane cięciu i obrabianiu, trzeba od niego oddzielić korę: do tej czynności używa się korowarek. Drewno właściwe, nazywane także okrąglakiem, to najczęściej po prostu pień lub korona drzewa.

Istnieje również szereg innych urządzeń przeznaczonych do kształtowania materiałów drewnianym, takich jak tokarki, szlifierki czy wyrównywarki do nadawania powierzchniom właściwej gładkości. Dostępne w ofercie producenta maszyn tartacznych Walter24 frezarki pozwalają na uzyskanie pożądanych wymiarów konstrukcyjnych częściom z drewna, jak również umożliwiają ich ozdabianie. Dzięki frezarkom wykonuje się na przykład różne zdobienia, dekoracje i szlify na deskach.

Możesz również polubić…