Klasyczne i modne: aranżacja wnętrz w stylu art déco

Aranżacja wnętrz w stylu Art Déco – zapomniane piękno, czy nowoczesna elegancja?

Art Déco – styl, który swoje największe triumfy obchodził w latach dwudziestych i trzydziestych XX wieku, dziś powraca do łask we współczesnym designie. Wciąż daje się podejrzewać, że styl Art Déco kojarzy się głównie z hołdującymi bardziej klasycznym estetykom wnętrzom. Tymczasem nic bardziej mylnego. Art Déco w swojej nowoczesnej interpretacji wprowadza do wnętrz upragnioną mieszankę glamour, elegancji i przede wszystkim – luksusu. Sprawdź, jak urządzić mieszkanie w stylu Art Déco i cieszyć się modnym wykończeniem, które ma w sobie stylowe i eleganckie piękno.

1. Od Art Déco do Art Moderne – krótka historia stylu

Art Déco to styl, który zawiązał się w latach 20. XX wieku we Francji, a następnie zyskał popularność na całym świecie. Postęp technologiczny i wynalezienie nowych materiałów (głównie aluminium, chromu i stali nierdzewnej) pozwoliły na zastosowanie trwałych i nowoczesnych materiałów w aranżacji wnętrz i przestrzeni publicznych. Z czasem styl ten przekształcił się w Art Moderne, który bardziej akcentował na formę niż ornament, ale zachował pewną część bogactwa i luksusu swego poprzednika. Moda na styl Art Déco powracająca w latach 80. XX wieku nie znalazła nowoczesnego zaplecza, więc nowoczesne wersje tego stylu są w miarę rzadkością.

1. Główne cechy stylu Art Déco

Dobrze wykonana inspiracja wnętrzem w stylu Art Déco powinna składać się z kilku głównych elementów:

– Łamanie linii – meble, elementy wyposażenia i ozdoby powinny mieć zauważalne łamanie linii prostych. Bardzo popularne są krzywe i łukowate geometryczne kształty, które tworzą złożone formy dekoracyjne.

– Geometryczne motywy – styl Art Déco kocha geometryczne kształty. Najczęstsze to kręgi, trójkąty, klucze i kształty płaskie jak diamenty.

– Wzory na materiałach – chociaż styl Art Déco lubi prostotę, to jego motywy czasem pojawiają się we wzorach na tkaninach meblarskich lub elementach dekoracyjnych.

– Materiały – najczęstszym materiałem stosowanym w stylu Art Déco jest szkło. Aluminium, chrom, mosiądz, lakierowane drewno i stiuk są równie popularne.

– Kolory – chociaż styl Art Déco lubi prostotę, często pojawia się w mocnych kolorach, takich jak fiolet, granat, złoto, czerń i srebro.

1. Klasyczny Art Déco vs. nowoczesny Art Déco

Istnieją dwie główne podejścia do aranżacji wnętrz w stylu Art Déco: zaangażowane w klasycznym i nowoczesnym stylu.

W przypadku klasycznego stylu Art Déco inwestuje się w budowanie wykończeń i dekoracji, które odwołują się do klasycznego wzornictwa z lat 20. i 30. XX wieku. Można więc zdecydować się na obszerne lustra bez ram chociaż obrysowane plisowanymi zdobieniami i złożonymi ornamentami. Krzesła i fotele powinny być ciężkie i klasyczne, z wyeksponowanymi nogami i szerszymi oparciami elementów. Z kolei w przypadku nowoczesnego Art Déco inwestuje się w wzornictwo i elementy wyposażenia, które kryją w sobie nawiązania do klasycznego stylu tego gatunku, jednak ich forma i użyty materiał dążą do współczesnej estetyki.

1. Aranżacja wnętrz w stylu Art Déco

Aby uzyskać aranżację wnętrz w stylu Art Déco, należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów:

– Ściany – art deco preferuje stonowane kolory. W zależności od tego, jaka wersja stylu zostanie wykorzystana, można zdecydować się na botaniczne motywy nadające się do zastosowania w klasycznym stylu Art Déco. Malowane wzory i przeskalowane motywy geometryczne trudno będzie wyobrazić w wykończeniu inspirowanym wzornictwem art deco z lat 30. Jaskrawe i przyciągające wzrok kolory powinny zostać włączone oszczędnie, natomiast zastosowanie doświetlenia i podkreślenie elementów stiukowych powinno zjawiać się w każdej aranżacji.

– Meble – meble art deco są znakomite do wprowadzania do wnętrz slickowego szyku. Chwytając motywy z różnych elementów stylu, jak motywy geometryczne, figurki ludzi czy dekoracje kwiatowe można dopasować meble do rodzaju wykorzystanej wersji stylu. Idealnie sprawdzą się ciężkie i wymyślne meble, takie jak stoły z mosiężnymi nogami, krzesła odznaczające się elementami zdobniczymi, zdobione biblioteczki czy głębokie sofy.

– Podłoga – w sztukach pięknych „Art Deco”, podłogi są obudowane bądź wyłożone w płytki z pięknie połyskujących połyskach. Najczęściej stosuje się wówczas granit, marmur, parapety z drewna czy tłuczone lustra.

– Dodatki – aranżacją na styl art déco są jak papierowe kwiaty czy stwory z wazonów, koszy, tacek i innych innych dekoracyjnych elementów. Wszystkie powinny odznaczać się bogactwem faktur, form zdobniczych, srebrnych lub złotych kolorów i wyjątkowego oświetlenia.

1. Eklektyczna aranżacja w stylu Art Déco

Jeśli nie chcemy wprowadzać do naszych wnętrz konsekwentnie jednego stylu, możemy połączyć aranżację w stylu Art Déco z innymi stylami, takimi jak skandynawski czy industrialny. Można stworzyć ciekawą aranżację dla ludzi, którzy nie lubią ograniczać się jednym stylem, ale chcą utrzymać elegancję i szyk w swoim wnętrzu.

Artykuł powstał we współpracy z meblove.net.pl

Możesz również polubić…