Jak dopasować drzwi do podłogi?

Dobór drzwi do podłogi nie sprowadza się wyłącznie do odpowiedniego rozmiaru czy dopasowanej ościeżnicy względem otworów. Drzwi powinny również współgrać z wystrojem wnętrza, jak i ogólnym zmysłem estetycznym domowników. Zarówno podłogi, jak i skrzydła wewnętrzne to jedne z najrzadziej wymienianych elementów w całym mieszkaniu, dlatego ich współgranie powinniśmy zaplanować z dużym wyprzedzeniem. Drzwi wewnątrz mieszkania ze względu na swój kolor, fakturę, rodzaj oraz dopasowane klamki mogą wkomponować się w aranżację, złamać ją lub całkowicie oszpecić. W jaki sposób dobrać skrzydła i co zrobić, by nasze drzwi były dopasowane do podłogi?

Materiał i kolor współgrający z podłogą.

Chociaż w ostatnich trendach modne jest przełamywanie kolorystyczne kompozycji (np. ciemne drzwi – jasna podłoga lub odwrotnie), to najbezpieczniej dobrać drzwi do podłóg pod kątem podobieństwa. Jeżeli decydujemy się na podłogi drewniane lub panele, to i drzwi powinny być wykonane w podobnej kolorystyce oraz fakturze. Oczywiście, dopuszcza się różne odmiany kolorystyczne tego samego drewna (np. jasny buk, przypalany buk, itd.), jednak nie zaleca się roszad pomiędzy gatunkami materiału – ciemny klon kanadyjski może wyglądać nienaturalnie na tle sosny złocistej lub bielonego dębu. Istotne jest również to, czy podłogi drewniane mają barwienia przypominające słoje. Jeśli tak, warto wybrać drzwi, które odzwierciedlą swoją barwą “słojowość” podłogi – w tym wypadku najładniej współgrają słoje dębowe, topolowe i wiśniowe.

Kontrasty – czy to na pewno się sprawdzi?

Nie wszyscy jednak oczekują bezpiecznych i współgrających kompozycji – w takim wypadku kontrast można uzyskać setkami kombinacji. Wystarczy, że do jasnej podłogi dobierzemy ciemne listwy, albo do klasycznych drzwi stylizowanych na ciężki dąb dobierzemy lekką, modernistyczną klamkę. Należy jednak uważać, by nie przesadzić z ekstrawagancją – są bowiem zestawy, które nawet najbardziej artystyczne i nietypowe pomieszczenie zrujnują swoją kiczowatością. Do takich zestawów należy z pewnością buk połączony z dębem kalifornijskim oraz wiśnia z sosną śnieżną. Nieregularność słojów, inna faktura, ułożenie kolorystyczne i inne czynniki sprawią, że pomieszczenie będzie zwyczajnie nieestetyczne.

Oczywiście, należy również pamiętać o wymiarach drzwi – by nie okazały się zbyt duże lub zbyt małe do futryny, osadzone zbyt wysoko lub zbyt nisko. Warto również pamiętać, by do ciemniejszych pomieszczeń i łazienki zastosować drzwi z przeszkleniem – odymione szkło wpuści nieco światła w ciemniejsze rejony, a dobiegające z wnętrza pomieszczenia światło zasygnalizuje korzystanie z toalety czy obecność domowników w pokoju.

Możesz również polubić…