Buszujący w trawie

Pica to techniczny termin określający zaburzenie charakteryzujące się jedzeniem rzeczy, które nie są jedzeniem. Czasami pica wskazuje, że twój pies ma jakiś niedobór żywieniowy, choć często jest to po prostu oznaka nudy, szczególnie gdy jest praktykowany przez szczenięta i młodsze psy.

Jedzenie trawy

Czworonogi jedzące trawę są w rzeczywistości dość powszechne (zaobserwowano to również u dzikich psów i może to być całkowicie naturalne), a ta forma pica zwykle nie powoduje zbyt wielu problemów. W rzeczywistości większość weterynarzy uważa to za normalne zachowanie psa. W jednym badaniu na małą skalę z udziałem 49 właścicieli psów, te z nich które miały regularny dostęp do trawy i innych roślin, stwierdzono, że 79% psów zjadło kiedyś rośliny. Inne badanie dotyczące psów jedzących rośliny wykazało, że trawa była najczęściej spożywaną rośliną.

Dlaczego mój pies je trawę?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies może wypasać się na trawniku.

Niektóre osoby sugerują, że zwierzaki te mogą zwrócić się do jedzenia trawy, gdy nie czują się dobrze, co jest sposobem na wymiotowanie, a następnie na lepsze samopoczucie. Inni kwestionują ten pomysł, twierdząc, że psy nie są wystarczająco inteligentne, aby zdecydować się leczyć rozstrój żołądka jedząc trawę.

Dowody sugerują, że większość psów jedzących trawę nie choruje wcześniej, a przynajmniej tak się nie wydaje. W rzeczywistości mniej niż 10% psów wydaje się chorować przed jedzeniem trawy, według ich właścicieli. A zjadanie trawy zwykle nie prowadzi do wymiotów – mniej niż 25% psów, które regularnie jedzą trawę po wypasie.

Inne sugerowane powody, dla których Twój pies może jeść trawę, to poprawa trawienia, leczenie robaków jelitowych lub zaspokojenie niektórych niezaspokojonych potrzeb żywieniowych, w tym błonnika. Jedno z opublikowanych badań opisuje miniaturowego pudla, który zjadł trawę, a następnie wymiotował codziennie przez siedem lat. Trzy dni po wprowadzeniu psa na dietę bogatą w błonnik właściciel poinformował, że pies całkowicie przestał jeść trawę. I oczywiście istnieje również możliwość, że Twój pies po prostu lubi smak trawy.

Artykuł powstał dzięki: https://petportal.pl/

 

Możesz również polubić…