Rodzaje ocieplania podłogi na strychu

Strych to miejsce chłodne, gdzie nie ma montażu ogrzewania, jest ono niezagospodarowane do tego stopnia, jak pokoje, czy też kuchnia lub łazienka. To miejsce, które nie ma ładu i składu, zazwyczaj przechowywane tu są rzeczy niepotrzebne. I warto tu zapytać, jak izolować podłogę na strychu ? “Gdzie wielkie lenistwo tam dach się zapada, a gdzie ręce opieszałe, tam dom zacieka.” – Biblia

Jakie są stosowane obecnie metody do ocieplania podłogi na strychu?

Wyróżnić można takie metody, jak:

styropian,

wełna mineralna,

pianka poliuretanowa.

Ad.1. Styropian to materiał, jaki można użyć, by zastosować ocieplenie strychu, jego elementów, które narażają domowników na straty finansowe podczas ogrzewania domu. Jednak ma on swoje plusy i minusy, które warto przeanalizować podczas wyboru metody ocieplenia.

Plusy, jakie wynikają ze stosowania styropianu, jako materiału budowlanego:

Niska cena, podczas zakupu materiału.

Minusy, jakie wynikają ze stosowania styropianu, jako materiału budowlanego:

brak elastyczności,

słaba jakość,

z biegiem czasu zniekształca się.

Ad.2. Od lat stosowana jest wełna mineralna, jako jedna z najlepszych metod. Jednak ma ona swoje plusy i minusy, jak w przypadku styropianu. Do jej plusów zaliczane jest elastyczne zastosowanie, łatwość w montażu, przewodzi ciepło, tłumi dźwięki, np. podczas ulewy, burzy.

Minusami wełny są zazwyczaj jej gryzący materiał, który powoduje, że jest ona trudna podczas montowania. Warto bardzo uważać na to, w jaki sposób podchodzimy do jej zakładania, gdyż ciężko się jej pozbyć ze skóry.

Ad.3. Znana już na rynku pianka poliuretanowa rozpoczęła proces wyeliminowania wełny mineralnej z rynku, ze względu na jej wady. Pianka poliuretanowa jest bardzo wygodna w użyciu, ma ona gęstą konsystencję. I łatwo się ją nakłada wprost z pistoletu do nakładania pianki.

Plusy i minusy pianki poliuretanowej:

Plusy to między innymi:

krótki czas wykonywania działań,

elastyczne dopasowanie do ścian, belek, czy też przestrzeni pod połaciami dachu.

Minusy są takie, jak:

koszt wyższy niż przy styropianie,

słaba termoizolacja.

Podsumowując, strych to miejsce, które można ocieplić, i warto już się spieszyć przed zimą, która wymaga większych nakładów podczas ogrzewania domu.

 

Możesz również polubić…