Styl rustykalny w aranżacji wnętrz: ciepło i naturalność

Wprowadzenie:
Styl rustykalny jest jednym z najpopularniejszych stylów w aranżacji wnętrz. Charakteryzuje się on ciepłem i naturalnością, które często poszukujemy we wnętrzach naszych domów. W niniejszym artykule postaramy się przybliżyć ten styl oraz podpowiedzieć, jak zaaranżować pomieszczenia w rustykalnej stylistyce.

1. Czym jest styl rustykalny?
Styl rustykalny to połączenie prostoty, surowych materiałów oraz tradycyjnych elementów. To styl inspirujący się wiejską kulturą, a zwłaszcza architekturą i wyposażeniem wiejskich domów. W rustykalnych aranżacjach bardzo często dominują naturalne materiały, takie jak drewno, kamień czy cegła.

1. Jak zaaranżować pomieszczenia w stylu rustykalnym?
– Wykorzystaj drewniane elementy w aranżacji – meble, drzwi, belki sufitowe – wszystko co drewniane dodaje do wnętrza ciepła i przytulności.
– Zainwestuj w naturalne tkaniny i tekstylia – w rustykalnym wnętrzu najlepiej zda się bawełna, len czy wełna. W przypadku tapicerki warto wybrać len lub skórę.
– Postaw na oświetlenie w stylu rustykalnym – najlepiej zaproponować lampy na metalowej konstrukcji, kinkiety z mosiądzu, a także drewniane lampy.
– Zadbaj o detale – styl rustykalny jest związany z tradycją i kulturą wiejską, dlatego warto tam umieścić elementy ozdobne takie jak mosiężne gałki do szafek i szuflad, biezniki z koronki, koronkowe firanki, drewniane zegary.
– Zainwestuj w akcenty łazienkowe – włączając rustykalne aranżacje łazienkowe należy zadbać o brązowe dodatki, kamienne umywalki, wanny wolnostojące i drewniane meble.

1. Kolorystyka w stylu rustykalnym
W rustykalnej stylistyce dominują kolory naturalne jak opalizujący zieleń, czerwień i brąz. Najważniejszym kolorem w rustykalnym stylu jest biel która najlepiej łączy się z drewnem. Jednocześnie, aby dopełnić styl rustykalny warto wkomponować elementy w odcieniach ziemi – ciepłym beżu, jasnym brązie, a także ceglastym odcieniu.

1. Meble w stylu rustykalnym
W stylu rustykalnym meble mogą być o różnym pochodzeniu. Mogą to być restauracje starych mebli dawnych, produkcja nowych mebli stylizowanych na staroć, jak również projektowane specjalnie dla danego pomieszczenia. Najważniejsze, aby meble były wykonane z naturalnych materiałów i wpisywały się stylistycznie w całą aranżację.

1. Jakie pomieszczenia nadają się do rustykalnej aranżacji wnętrz?
Wybierając rustykalny styl aranżacji można postawić na stylowy salon, jadalnię, sypialnię, a nawet łazienkę. Jednak najczęściej aranżuje się w rustykalnym stylu kuchnię i jadalnię, gdzie drewno i kamień nie tylko dodają przytulności, ale i związane są z tradycyjnymi rozwiązaniami chłopskimi.

Podsumowanie:
Styl rustykalny to styl charakteryzujący się prostotą, tradycją i naturalnością. W rustykalnych aranżacjach dominują naturalne materiały i ciepłe odcienie. Aranżacja wnętrz w tym stylu pozwala na stworzenie ciepłego i przytulnego domu, a jednocześnie wpisuje się w dzisiejsze trendy designu.

Artykuł powstał we współpracy z www.domoszklarz.pl

Możesz również polubić…