Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym: egzotyczne piękno i tajemniczość

Jak urządzić wnętrza w orientalnym stylu?

Od wieków Bliski Wschód i Daleki Wschód kojarzone są z egzotycznymi piękno i tajemniczością. Kultura tych regionów wpływa na krajobraz i sposób życia ludzi, ale również na wnętrza, które urządzane są w stylu orientalnym. Aranżacja wnętrz w tym stylu wymaga pozyskania odpowiednich elementów i zastosowania określonych rozwiązań, dzięki którym uzyskamy efekt piękna i harmonii.

1. Kolorystyka i materiały
Aranżacja wnętrz w stylu orientalnym charakteryzuje się bogatą kolorystyką i wykorzystaniem naturalnych materiałów. Dominującym kolorem jest czerwień, która symbolizuje szczęście i siłę. W połączeniu z beżami, brązami czy złotem uzyskujemy ciepły, przytulny wystrój. W orientalnym stylu używa się jedwabiu, lnu, wełny, skóry i drewna egzotycznego. Elementem dekoracyjnym są kafle ceramiczne, mozaiki, gipsowe rzeźby i kute metalowe przedmioty.

1. Meble i akcesoria
Meble w stylu orientalnym powinny być ciężkie, rzemieślniczo wykonane i ozdobione rzeźbieniami czy malowidłami. Są to przede wszystkim sofy, pufy, fotele oraz stoły i komody. Ważnym elementem są też tkaniny, zwłaszcza jedwabne, na przykład w postaci lampek i poduszek. Orientu nie można wyobrazić sobie bez dywanów perskich i chińskich, których wzory i kolory wprowadzają jeszcze więcej egzotyki i luksusu do wnętrza.

1. Oświetlenie
Oświetlenie w stylu orientalnym powinno być stonowane, ale jednocześnie dekoracyjne. Lampy są zazwyczaj malowane i ręcznie robione, a ich kształt to często geometryczne wzory. Ważne, aby były one w kolorze beżowym lub czerwonym i emitowały ciepłe, żółte światło.

1. Detale i dekoracje
Orient to miejsce, gdzie dba się o detale i dekoracje. Wnętrza aranżowane w stylu orientalnym powinny być użytkowe, ale jednocześnie piękne. Warto postawić na ozdobione witrażowe okna, wyeksponowane elementy dekoracyjne i rośliny. Ciekawym pomysłem są też dekoracyjne parawany, które chronią przed słońcem i pełniąc funkcję dekoracyjną.

1. Powściągliwość i równowaga
Orientalny styl to nie tylko bogactwo i przepych, ale również powściągliwość i równowaga. Ważne, aby meble i akcesoria były równomiernie rozmieszczone i subtelnie ozdobione. Szeroko pojęta prostota i minimalizm pomogą zachować harmonię i estetyczny porządek.

Podsumowując, wnętrza w stylu orientalnym to kombinacja egzotycznej tajemniczości i piękna. Aranżacja takiego wnętrza wymaga połączenia odpowiednich kolorów, materiałów i detali w celu uzyskania harmonii i równowagi. Dlatego też warto zastanowić się nad zastosowaniem ww. rozwiązań i tym samym wprowadzić do swojego domu odrobinę orientalnego klimatu.

Artykuł powstał we współpracy z stylowa40.pl

Możesz również polubić…