Miks kolorów w aranżacji wnętrz: jak tworzyć harmonijne i efektowne połączenia

Kolor jest jednym z najważniejszych elementów aranżacji wnętrz. Odpowiednio dobrany kolor lub mieszanka kolorów może nadawać charakteru, stylu i nastroju pomieszczeniu. Bez wątpienia można stworzyć wrażenie harmonii i elegancji, ale równie łatwo możemy popełnić błąd, który spowoduje, że wnętrze będzie mniej przyjemne dla oka. Jak więc połączyć kolory w aranżacji wnętrz, aby stworzyć harmonijne i efektowne połączenia?

1. Podstawowa wiedza o kolorach

Aby dobrze połączyć kolory w aranżacji wnętrz, warto poznać podstawowe zasady kolorystyki. Wyróżniamy kolory podstawowe (czerwony, żółty i niebieski), kolory wtórne (pomarańczowy, zielony i fioletowy) i kolory pochodne (np. różowy, brązowy, szary). Kolor można skoordynować ze sobą, stosując zasady kontrastu, harmonii, monochromatyzmu lub akcentowania. Pamiętajmy, że dobrym punktem wyjścia jest kolor dominujący (np. błękitnych ścian lub beżowej kanapy), a pozostałe obiekty (tekstylia, obrazy, lampy) powinny pasować do niego.

1. Harmonijna mieszanka kolorów

Stosowanie harmonii kolorystycznej polega na łączeniu kolorów podobnych lub sąsiadujących na kołowym diagramie barw. Harmonijne kolory sprawiają, że wnętrza są spokojne i eleganckie. Warto wykorzystać zestawienia takie jak:

– monochromatyczne – korzystamy z różnych odcieni tego samego koloru np. czerwonym kanapie towarzyszą poduszki o odcieniach zatylnego różu i koralu.
– analogiczne – w tym przypadku łączymy ze sobą kolory sąsiadujące na kolorowym kołowym tj. zielony i żółty, niebieski i fioletowy, lub żółty i pomarańczowy. Ten rodzaj palety barw dodaje wnętrzom witalności i energetyzmu.
– komplementarne – to zestawienie kolorów o przeciwnych odcieniach, np. czerwony i zielony lub pomarańczowy i niebieski. Ich połączenie daje efekt silnego kontrastu i wyrazistości.

1. Kontrastuj lub tonuj

Jeśli chcemy zastosować kontrast, musimy połączyć ze sobą kolor dominujący i jeden lub dwa kolory z końca kołowego diagramu kolorów (np. czerwień i zieleń). Dzięki temu pomieszczenia nabiorą elegancji oraz wyróżnią się spośród innych aranżacji wnętrz. Dla osób, które bardziej cenią sobie delikatne akcenty, można użyć palety tonalnej. W takim przypadku łączymy ze sobą kolory o różnym nasyceniu, np. dodajemy do szarości błękit o jasnym nasyceniu.

1. Akcent kolorystyczny

Akcent kolorystyczny to jedna z najpopularniejszych i najprostszych technik wprowadzania koloru do wnętrza. Polega ona na wybraniu jednego koloru, który będzie dominujący lub kontrastujący w pomieszczeniu. Na tle innych kolorów (najczęściej neutralnych) kolor akcentu zyskuje dodatkowe znaczenie. Na przykład, w beżowym pokoju oświeżenie wprowadzi kolor limonki, pomarańczy lub turkusu w postaci dekoracyjnych poduszek, zasłon lub abażurów.

1. Kolor na różnych powierzchniach

Aby wnętrza były harmonijne, warto stosować kolory na różnych powierzchniach. Oprócz ścian i mebli mogą to być dekoracje, obrazy, wazony czy kwiaty. Dobrze dobrane kolory w połączeniu z elementami dekoracyjnymi tworzą wymarzone, spójne wnętrze. Pamiętajmy, że kolor ma moc wpływu na nasze samopoczucie, więc nie bójmy się eksperymentować, a może uda nam się znaleźć idealne połączenie kolorów, które pozytywnie wpłynie na nasze samopoczucie i nastroje?

Artykuł powstał we współpracy z meridem.pl

Możesz również polubić…