Nowoczesne akcenty w tradycyjnym wnętrzu: jak połączyć różne style

Nowoczesne akcenty w tradycyjnym wnętrzu

Nie każdemu jest dane mieszkać w nowoczesnym apartamencie. Często nasze mieszkania bądź domy zachowują tradycyjny styl, jedynie lekko ulepszony w kwestii wyposażenia. Jednakże, pomieszczenia w typie rustykalnym, prowansalskim czy skandynawskim wcale nie muszą być nudne i pozbawione oryginalności. Jak zatem połączyć różne style i dodatki, tak by każdy krok w Twoim domu przynosił Ci satysfakcję? Oto kilka porad.

1. Zastosuj efekt kontrastu

Chcesz dodać nowoczesnych akcentów do swojego tradycyjnego mieszkania? Postaw na kontrasty. Staraj się wykorzystać wizualne odróżnienia, stosując np. jasne, minimalistyczne ozdoby w ciemnych, rustykalnych pomieszczeniach. Wykorzystaj prócz kolorystyki, także różnice w stylu i fakturach – gładki, błyszczący stół może pięknie kontrastować z drewnianą, ciężką szafą.

1. Wykorzystaj dodatki

Dodatki to rzecz, która szybko i bezbolesnie odmienia pomieszczenie. Stwórz własne aranżacje np. kompletując na kanapie poduszki w nowoczesnym stylu, wykorzystując monochromatyczne koce, lub stawiając na geometrię i posłaniając ją na zasłonach, pudełkach lub w formie obrazów. Dodatki pozwolą na łatwe i mało inwazyjne urozmaicenie klasycznego wyposażenia.

1. Wykorzystaj zasady trzech

Tworząc mieszankę stylów w jednym pomieszczeniu, warto zastosować zasadę trzech: trzy style, trzy ozdoby, na które intensywnie zwracamy uwagę. To triada, która zagwarantuje harmonię w całym pomieszczeniu. Podbijając nowoczesny styl z tradycyjnym, staraj się utrzymywać przynajmniej trzy konsekwentne elementy z jednego stylu, w celu osiągnięcia równowagi.

1. Ukryj nowoczesność w tradycjach

Często nowoczesne odniesienia w tradycyjnym wnętrzu najlepiej rozwiną się w zupełnie innym miejscu, niż powszechnie znamy. Postaw na ukrycie nowości w klasyce. W łazience, skrywaj nowoczesne baterie pod klasycznymi umywalkami sprzed wieków, lub wykorzystaj mało skomplikowane minimalistyczne oświetlenie skryte za ciemnymi abażurami.

1. Warto skonsultować się z projektantem

Aby połączenie stylów było skuteczne i dopracowane, warto skonsultować się z profesjonalnym projektantem wnętrz. Osoba ta pomoże Ci określić, które dodatki będą najlepiej pasować do Twojego pomieszczenia, a także zaproponuje nietypowe rozwiązania, których sami byśmy się nie spodziewali. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że połączenie różnych stylów nie tylko jest trafne, ale i estetycznie wygląda.

Podsumowując, połączenie stylów w jednym pomieszczeniu nie musi kojarzyć się z chaosem i pozbawieniem dobrego stylu. Starannie dobrane dodatki, kontrastowe pomysły oraz skorzystanie z pomocy profesjonalistów to klucz do sukcesu. Pamiętaj, że mieszanie różnych stylów wcale nie musi być trudne – po prostu trzeba wziąć pod uwagę kilka podstawowych zasad i otworzyć swój umysł na nowe inspiracje!

Artykuł powstał we współpracy z ptuprzeprowadzki.pl

Możesz również polubić…