Płyty OSB i ich zastosowanie

Wśród materiałów konstrukcyjnych lub budowlanych bardzo często znajdziemy płyty OSB. To drewnopochodne płyty, które cieszą się bardzo dużą popularnością zarówno wśród profesjonalnych firm wykończeniowych, budowlanych i meblarskich oraz w przypadku domowych majsterkowiczów. Wszystko ze względu na określone właściwości płyt, szeroki zakres możliwego ich wykorzystania oraz stosunkowo niskie koszty zakupu. Gdy weźmiemy te wszystkie aspekty pod uwagę, to płyty OSB bardzo często okazują się najlepszym wyborem.

Oczywiście nawet najlepsze materiały bez możliwości ich konkretnego zastosowania w praktyce, byłyby nieprzydatne. Na szczęście dla płyt OSB znajdziemy bardzo wiele opcji ich wykorzystania. Z tych materiałów stworzymy między innymi okładzinę podłogową, która zostanie ulokowana na legarach. To co ważne to fakt, że dobrej jakości płyty poradzą sobie również w miejscach o wzmożonej wilgotności. Kolejne powszechne zastosowanie to tworzenie z płyt konstrukcji szkieletowych, w przypadku budowania dachów i domów metodą szkieletową. Wówczas płyty mogą zastąpić lite drewno lub sklejkę. W branży konstrukcyjnej z płyt tworzone są również nośne poszycia ścian i dachów oraz poszycia podkładów podłogowych oraz stropów.

Gdzie jeszcze wykorzystamy płyty OSB?

Kolejna branża, która znalazła szerokie zastosowanie dla płyt OSB, to meblarstwo. Tu z płyt mogą powstawać meble końcowe, takie jak regały oraz półki. Najczęściej wykorzystywane są one w garażach, warsztatach, ale również możemy je spotkać w industrialnie wykończonych wnętrzach mieszkalnych. Na szeroką skalę w meblarstwie płyty wykorzystywane są również do tworzenia szkieletów mebli tapicerowanych, które na co dzień używamy. Taki szkielet pokrywany jest następnie pianką lub tkaniną tapicerską, a jako klienci nie zawsze mamy świadomość, że podstawa mebla została wykonana właśnie z płyt OSB.

Odporność na wilgoć pozwala nam wykorzystywać płyty również w warunkach zewnętrznych. Domki dla dzieci, buda dla psa lub składzik na ogrodowe narzędzia to tylko kilka przykładów z brzegu, jak możemy wykorzystać płyty OSB. Swoje zastosowanie dla nich znaleźli również producenci zabawek i w ten sposób powstają edukacyjne tablice manipulacyjne, które cieszą się dużą popularnością wśród maluchów i ich rodziców. To pokazuje, że skala wykorzystania płyt OSB może być naprawde duża, a wciąz powstają na nie nowe pomysły.

Możesz również polubić…