Łazienka 7m2 – aranżacje i pomysły na małe przestrzenie

Łazienka 7m2 – jak ją urządzić? Bez wątpienia, małe pomieszczenia stanowią większe wyzwanie i wymagają nieco więcej pomysłowości. Jednak aranżacja łazienki, która ma tylko 7 metrów kwadratowych, nie musi być niemożliwym zadaniem. Poniżej znajdziesz kilka praktycznych wskazówek i pomysłów, jak maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i stworzyć funkcjonalne i stylowe wnętrze.

1. Podział przestrzeni
Pierwszym krokiem do udanej aranżacji łazienki jest dokładne zaplanowanie jej podziału. Ważne jest, aby dobrze rozważyć, gdzie umieścić poszczególne elementy, takie jak wanna lub kabina prysznicowa, umywalka, toaleta, a także szafki i półki. Warto skorzystać z narzędzi, takich jak programy do projektowania wnętrz, aby wirtualnie przetestować różne warianty rozkładu mebli i urządzeń.

1. Wybór kolorów i materiałów
Odpowiednie kolory i materiały mogą wpłynąć na optyczne powiększenie przestrzeni. Zdecyduj się na jasne, delikatne barwy, które odbijają światło i nadają wnętrzu lekkości. Świetnym wyborem będą odcienie bieli, beżu, szarości, pastelowe kolory oraz błękit. Należy również zadbać o jednolitą kolorystykę – nie warto mieszać zbyt wielu wzorów i kolorów, które mogą zapchać przestrzeń.

1. Meble i akcesoria
Kiedy już ustalisz podział pomieszczenia i wybierzesz odpowiednie kolory, czas na dobór mebli i akcesoriów. W przypadku łazienki 7m2 ważne jest, aby skorzystać z funkcjonalnych rozwiązań, takich jak wiszące półki i szafki. W ten sposób zaoszczędzisz na powierzchni podłogi i optycznie powiększysz przestrzeń. Kolor mebli i dodatków najlepiej dopasować do kolorystyki ścian i podłogi.

1. Oświetlenie
Ogromną rolę w łazience odgrywa także oświetlenie. Warto pamiętać o tym, że światło wpływa na percepcję przestrzeni i może dodać jej głębi oraz przyciemnić nieważne elementy, na przykład nienajlepiej wyglądającą część płytek. Wszystkie źródła światła powinny być ustawione tak, aby równomiernie oświetlać całe pomieszczenie.

1. Małe triki, duży efekt
Ostatnim, ale również ważnym elementem w aranżacji łazienki 7m2 są małe triki, które pozornie mogą wydawać się bez znaczenia, jednakże zmieniają wrażenie pomieszczenia. Do takich trików zaliczamy: umieszczenie w łazience lustra, które działa optycznie powiększająco i dodaje przestrzeni, zainstalowanie półek na drzwiach, którymi w łatwy sposób wykorzystasz niedostępną wcześniej przestrzeń, postawienie roślin, które wprowadzą do łazienki klimat spa czy użytkowanie zarówno kolorystyki ścian, jak i dodatków.

Podsumowanie
Projektowanie łazienki 7m2 może być prawdziwym wyzwaniem, jednakże dzięki powyższym wskazówkom oraz kilku praktycznym trikom aranżacja przestrzeni nie musi być niemożliwa. Warto zastanowić się nad podziałem przestrzeni i maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni do pomieszczenia potrzebnych urządzeń i mebli. Świetnym pomysłem jest skorzystanie z jasnych kolorów i materiałów, które nadadzą wnętrzu lekkości i optycznie powiększą przestrzeń. Nie zapominajmy też o oświetleniu oraz małych trikach, które pozornie mogą wydawać się bez znaczenia, jednak ostatecznie przyczynić się do stworzenia przyjaznej i funkcjonalnej przestrzeni.

Artykuł powstał we współpracy z geo-mont.pl

Możesz również polubić…